Міськрайонна газета

«СОБОРНІСТЬ – КЛЮЧОВА СКЛАДОВА ДЕРЖАВНОСТІ»

Святом державного та історичного значення в Україні є День Соборності, яке країна святкує 22 січня

Дню Соборності України було присвячено засідання «круглого столу», яке провели 23 січня у районному краєзнавчому музеї.

У ньому взяли участь: студенти Лебединського педагогічного коледжу на чолі з викладачем, істориком, краєзнавцем, Сергієм Венгеровським, історик, краєзнавець, Володимир Кравченко, любитель історії Василь Подоляк, наукові співробітники музею.

Відкрила засідання «круглого столу» старший науковий співробітник Світлана Бражніченко, зазначивши, що саме 22 січня 1919 року було зроблено серйозний крок до об'єднання більшості етнічних українських земель у єдину державу. Це стало реальним втіленням споконвічної мрії українців про свою незалежну, соборну національну державу.

Історичний екскурс провів для молоді Володимир Кравченко. Він визначив суть поняття «соборність», нагадав про іншу подію, яка відбулась рівно на рік раніше, 22 січня 1918 року - прийняття IV Універсалу Українською Центральною Радою, яким проголошувалася повна незалежність Української Народної Республіки. Використовуючи архівні відеоматеріали показав, що являв собою документ – Акт Злуки, підписаний 22 січня 1919 року, географічний розподіл українських земель на початку ХХ століття. На той період українські землі були поділені між двома імперіями, але зв’язки між Наддніпрянською Україною та Галичиною існували. У листопаді 1918 року в Наддніпрянщині перемогло повстання проти гетьмана Скоропадського, а в Галичині відбулася революція «Листопадовий чин», яка усунула австрійського намісника, в результаті чого 13 листопада проголошено ЗУНР. На західні землі претендувала і Польща, і Румунія, і Чехословаччина, а цим часом владу отримала Директорія, якій докоряють у нерішучості та невпевненості політичних дій. Під час підписання Акту Злуки представників Чернігівщини не було, бо її землі вже контролювали більшовики. Під час злуки було обіцяно передати Україні землі Холмщини та Підляшшя, але вони лишилися у Польщі.
Проголошення злуки – це добра річ, але все закінчилося сумно - ворогів було багато, а внутрішні чвари і сварки не дали зміцнитися соборності.

Тему історичного значення Соборності України продовжив Сергій Венгеровський, додаючи свої знання про передумови української національно-демократичної революції, договір про об’єднання між УНР і ЗУНР, значення Акта Злуки для українського державотворення, подальший процес здійснення соборності українських земель.

Студенти читали тематичні підготовлені доповіді про події, що передували проголошенню Соборності України, та пов’язані з Українською революцією 1917-1921 років.

Висновком заходу стало те, що Свобода, Незалежність, Соборність - це ті неперехідні цінності, які завжди були, є і будуть шановані в Україні. Ми маємо робити все належне для їх зміцнення, адже на них збудовано фундамент нашої держави.