Міськрайонна газета

З НАГОДИ МІЖНАРОДНОГО ДНЯ МУЗЕЇВ ВІДБУВСЯ "ДЕНЬ ВІДКРИТИХ ДВЕРЕЙ" У ЛЕБЕДИНСЬКОМУ РАЙОННОМУ КРАЄЗНАВЧОМУ МУЗЕЇ

 

«Ми високо цінуємо вашу повсякденну працю та творчі зусилля, що сприяють примноженню самобутнього спадку минувшини, забезпеченню широкого доступу до безцінних музейних колекцій, збагаченню духовних основ суспільства. Упевнений, що ви й надалі здійснюватимете все можливе, щоб наші районні музей і заповідник «Михайлівська цілина» завжди залишалися справжніми джерелами пізнання історії та культури українського народу, з яких живитиметься не одне покоління співвітчизників» - наголосив у своїму вітальному виступі Василь Григорович.

Лебединський районний краєзнавчий музей був створений у 1996 році на базі громадського музею історії Лебединщини. У 1997 році він став самостійним закладом, підпорядкованим відділу культури і туризму Лебединської районної державної адміністрації. Будівля музею є архітектурною пам’яткою XIX століття, побудована у 1820 році. Спочатку це був сторожовий пост на окраїні міста Лебедина, в якому знаходилися жандарми, городничі, урядники, а з 1865 року - будинок для приїжджих. Згодом у ньому облаштовується гуртожиток чоловічої гімназії, потім музичний корпус педагогічного училища, пізніше він використовується під склад тари і нарешті, у 1996 році, споруда знайшла своє нове призначення - районний краєзнавчий музей.

У залах музею, площею 550 квадратних метрів, розміщено близько десяти тисяч експонатів. Створені експозиції про заселення краю, значні історичні події, економічний та промисловий розвиток, починаючи від епохи пізнього палеоліту (Новотроїцьке городище) і до наших днів. Серед експонатів тих часів знаходяться останки мамонта, що були знайдені в 1963 році під час будівництва очисних споруд для автовокзалу міста Лебедина.

На чільному місці розташовані матеріали про перебування Тараса Григоровича Шевченка на Лебединщині. Наш край поет відвідав у 1859 році і в цей час написав вірш «Ой, по горі ромен цвіте». Бібліотека музею налічує близько 200 примірників шевченкіани. В ній зібрані цікаві матеріали про Лебединщину в період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років. Тут знаходяться фотокартки та документи про партизанський рух у нашому краї, учасників бойових дій, лебединців - учасників штурму Берліна, про кавалерів ордена Слави, про 16 земляків - Героїв Радянського Союзу і серед них двічі Герой Радянського Союзу маршал бронетанкових військ Павло Семенович Рибалко та матеріали про почесних громадян нашого краю.

У залі «Музична спадщина Лебединщини» знаходяться матеріали, які розповідають про життєвий і творчий шлях етнографа і музикознавця Олександра Івановича Стеблянка, перебування в Лебедині у 1893 році Сергія Васильовича Рахманінова - видатного російського композитора і музиканта, про всесвітньовідомого співака Івана Никифоровича Стешенка. Більшу частину зали займає експозиція про творчий і життєвий шлях славетного українського співака народного артиста СРСР лауреата Всесоюзного конкурсу вокалістів Бориса Романовича Гмирі. Його творчий доробок - це 37 оперних партій, 545 камерних творів та народних пісень.

У залі «Лебединщина: вчора, сьогодні, завтра» розміщена галерея портретів славних трудівників - одинадцяти Героїв Соціалістичної Праці. В центрі уваги жінка-легенда двічі Герой Соціалістичної Праці Марія Харитонівна Савченко.

Нова експозиція присвячена «Видатним особистостям краю», вона розповідає про видатних земляків Лебединщини, серед них: Анатолій Васильович Онайко - голова СТОВ «Перемога», Микола Григорович Макаренко - голова селищної ради міста Симеїза, Микола Єгорович Шумило - доктор юридичних наук професор, викладач Академії Служби Безпеки України, Олексій Андрійович Прокопенко - академік Української Академії наук національного прогресу, Борис Андрійович Руденко - поет, прозаїк, критик та інші.

Є в музеї і матеріали, які розповідають про творчий шлях нашої міськрайонної газети «Життя Лебединщини», яка заснована 90 років тому.

Експозиція «Лебединщина туристична» представляє матеріали про чотири маршрути сільського зеленого туризму нашого краю: «Михайлівська цілина», «Шелехівське озеро», «Т. Г. Шевченко на Лебединщині» та «П.С.Рибалко - маршал бронетанкових військ двічі Герой Радянського Союзу». Центром туристичної інформації, який діє на базі районного краєзнавчого музею, зібрана інформація як про туристичні маршрути, так і про музеї, кафе, заклади дозвілля, готелі, медичні установи та інше, що потрібно дізнатися туристам. Для зручного обслуговування відвідувачів розроблено Положення про Центр туристичної інформації Лебединського районного краєзнавчого музею. Сайт www.Lebedin.net поповнюється новими матеріалами про події та діяльність краєзнавчого музею і туристичного центру.

Працівниками краєзнавчого музею розроблені буклети: «Лебединщина -рідний край», «Шляхами подвигу і слави», «Лебединське літо Сергія Рахманінова», «Михайлівка - чудовий козацький край», «Михайлівська цілина», «Лебединський краєзнавчий музей», «Т.Г.Шевченко на Лебединщині», «Народний музей двічі Героя Радянського Союзу Маршала бронетанкових військ П.С.Рибалка», інформаційне видання «Лебединщина -мій рідний край». Разом з тим проводяться зустрічі з учнями освітніх закладів міста та району.

Щорічно фонди музею поповнюються новими цікавими експонатами. Наукове комплектування відбувається шляхом надходження нових цікавих реліквій. На даний момент проходить їх наукове дослідження та опрацювання.

Нововведенням у роботі науковців музею є діяльність створеного краєзнавчого гуртка «Юні краєзнавці», метою якого є збір інформації про історичне минуле краю, оформлення її в альбоми та проведення екскурсій з використанням нових матеріалів. Цікавою формою роботи музею є робота із відпочиваючими санаторію «Токарі», які постійно відвідують, як музей так і туристичні маршрути району та екскурсії по історико-культурних місцях Лебединського краю.

Новим в роботі музею є виставкова та екскурсійна діяльність безпосередньо в приміщеннях освітянських закладів, підприємств і установ міста і району із використанням фондових матеріалів.