Міськрайонна газета

ПРО ЗАХИСТ ПРАВ СПОЖИВАЧІВ

Майже щодня до Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області на особистий прийом спеціалістів  звертаються за консультаціями та скаргами мешканці м. Суми та області на якість взуття та відмову товаропродавців виконувати вимоги законодавства про захист прав споживачів. Головне управління радить споживачам області ознайомитися з порадами та враховувати ці поради під  час придбання взуття. 

Поради споживачу прикупівлі взуття

Суб'єкт господарської діяльності, що здійснює роздрібну торгівлю взуттям, повинен забезпечити покупцям зручні умови для ознайомлення, вибору та примірки взуття.

Для цього торговельні (демонстраційні) зали обладнуються банкетками або ослонами, підставками, дзеркалами, килимками, доріжками. 

При продажу дитячого взуття обов'язкова наявність стопоміру. 

Згідно правил роздрібної торгівлі непродовольчими товарами продаж взуття в торговельних підприємствах, де відсутні умови для примірювання, забороняється. 

Перед тим як, приміряти взуття, необхідно звірити маркувальні дані на ньому. На кожній напівпарі взуття повинно бути нанесене маркування (на внутрішній підкладці взуття та устілці). 

Маркування взуття передбачає наявність інформації про найменування підприємства-виробника, його місцезнаходження, товарний знак, модель, розмір, повноту, знак "Ст."(стандартне), дату виготовлення (місяць, рік), найменування нормативного документа, вимогам якого повинен відповідати вітчизняний товар, номер контролера відділу технічного контролю. 

Такі маркувальні дані можуть бути розміщені і на ярликах, які прикріпляються до підкладки взуття або інших деталей. 

На поверхні коробки взуття повинна бути етикетка з нанесенням відповідного маркування. 

Впевнившись, що маркувальні дані на коробці взуття відповідають маркувальним даним на самому взутті, споживач може приступити до його примірки. 

Приміряти взуття необхідно на обидві стопи, бажано постояти в ньому та впевнитись, що воно не тисне. Якщо взуття підійшло по розміру, далі потрібно оглянути взуття на предмет його якості. 

Купуючи взуття необхідно вимагати у продавця інформацію про:

склад сировини, з якого воно виготовлено (натуральні чи штучні матеріали);

про умови використання та догляду за взуттям (інструкція повинна бути вкладена в індивідуальну упаковку кожної пари взуття);

гарантійні терміни експлуатації взуття.

Гарантійний строк – це строк, протягом якого виробник (продавець) бере на себе зобов’язання про здійснення безоплатного ремонту або заміни відповідної продукції у зв’язку з введенням її в обіг.

У торговельному (демонстраційному) залі на видному місці обов'язково вивішується інформація про гарантійні терміни взуття, що є у продажу, їх обчислення з урахуванням сезонності. 

Будьте уважними, деякі продавці установлюють завідомо малий гарантійний строк на взуття, наприклад 14 днів, пропонуючи підписати договір купівлі-продажу. Мінімальний гарантійний термін відповідно до державних стандартів України складає 30 днів.

Гарантійні терміни визначаються від дня продажу або з початку відповідного сезону і встановлюються виробником або суб’єктом господарювання. 

За ознаками сезонності взуття поділяється на:

зимове - утеплене всіх видів;

весняно-осіннє - чоботи, напівчоботи, черевики, напівчеревики неутеплені, туфлі закриті на товстій підошві з пористої гуми або поліуретанів;

літнє - туфлі літні відкриті, сандалети, сандалі та інше.

Початок відповідного сезону на взуття (постанова Кабінету Міністрів України від 19.03.1994 № 172):

зимового асортименту з 15 листопада по 15 березня;

весняно-осіннього асортименту з 15 березня по 15 травня та з 15 вересня по 15 листопада;

літнього асортименту з 15 травня по 15 вересня.

У гарантійні терміни на сезонні товари не включається час іншого сезону (міжсезонний період). 
Касовий чи товарний чек потрібно зберігати протягом гарантійного терміну товару.

Дії споживача
у випадку, якщо у взутті протягом гарантійного терміну
виявився недолік або істотний недолік


Поняття «недолік»та «істотний недолік» визначено ст.1 Закону України «Про захист прав споживачів»:
недолік - будь-яка невідповідність продукції вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів, умовам договорів або вимогам, що пред'являються до неї, а також інформації про продукцію, наданій виробником (виконавцем, продавцем); 
істотний недолік - недолік, який робить неможливим чи недопустимим використання товару відповідно до його цільового призначення, виник з вини виробника (продавця, виконавця), після його усунення проявляється знову з незалежних від споживача причин і при цьому наділений хоча б однією з нижченаведених ознак: 
а) він взагалі не може бути усунутий; 
б) його усунення потребує понад чотирнадцять календарних днів; 
в) він робить товар суттєво іншим, ніж передбачено договором. 
Згідно із ст. 8 Закону України “Про захист прав споживачів” споживач, у разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку недоліків споживач, в порядку та у строки, що встановлені законодавством, має право вимагати:

пропорційного зменшення ціни;

безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк;

відшкодування витрат на усунення недоліків товару.

У разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку істотних недоліків, які виникли з вини виробника (продавця, виконавця), або фальсифікації товару, підтверджених висновком експертизи, споживач має право за своїм вибором вимагати від продавця або виробника:

розірвання договору та повернення сплаченої за товар грошової суми;

вимагати заміни товару на такий же товар або на аналогічний з числа наявного у продавця (виробника) товару.

В першу чергу потрібно звернутися з письмовою заявою до суб‘єкта господарювання, у якого було куплено взуття. При цьому необхідно в обов‘язковому порядку пред‘явити документ, який засвідчує факт купівлі (касовий або товарний чек). Письмову заяву необхідно надати у двох примірниках. На другому примірнику, який залишається у споживача, суб‘єкт господарювання повинен зробити відмітку про прийняття заяви до розгляду (дати прийняття заяви, прізвища, ініціалів та посади, який прийняв заяву). У випадку, коли суб‘єкт господарювання відмовляється прийняти заяву, необхідно один екземпляр направити на його адресу поштою з повідомленням про вручення. 
Продавець, виробник (підприємство, що задовольняє вимоги споживача, зобов'язані прийняти товар неналежної якості в споживача, видати йому документ, що підтверджує одержання товару, і задовольнити його вимогу. 
Вимоги споживача, передбачені цією статтею, не підлягають задоволенню, якщо продавець, виробник (підприємство, що задовольняє вимоги споживача) доведуть, що недоліки товару виникли внаслідок порушення споживачем правил користування товаром або його зберігання. 
У разі коли під час гарантійного строку необхідно визначити причини втрати якості продукції, продавець (виконавець, виробник) зобов'язаний у триденний строк з дня одержання від споживача письмової згоди організувати проведення експертизи продукції. 
Експертиза проводиться за рахунок продавця (виконавця, виробника). Але, якщо у висновках експертизи буде доведено, що недоліки виникли після передачі продукції споживачеві внаслідок порушення ним встановлених правил використання чи зберігання або дій третіх осіб, вимоги споживача не підлягають задоволенню, а споживач зобов'язаний відшкодувати продавцю (виконавцю, підприємству, яке виконує його функції) витрати на проведення експертизи. 
Споживач має право брати участь у перевірці якості товару особисто або через свого представника. 
Споживач, продавець (виконавець, виробник) мають право на оскарження висновків експертизи у судовому порядку.

Права споживача 
при придбанні взуття належної якості

Споживач має право обміняти взуття належної якості на аналогічне у продавця, в якого він був придбаний, якщо воно не задовольнило його за формою, фасоном, кольором, розміром або з інших причин не може бути ним використаний за призначенням. 
Споживач має право на обмін товару належної якості протягом чотирнадцяти днів, не рахуючи дня купівлі, якщо триваліший строк не оголошений продавцем.
Обмін взуття належної якості провадиться, якщо воно не використовувався і якщо збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ, виданий споживачеві разом з проданим товаром. 
Якщо на момент обміну аналогічного товару немає у продажу, споживач має право або придбати будь-які інші товари з наявного асортименту з відповідним перерахуванням вартості, або розірвати договір та одержати назад гроші у розмірі вартості повернутого товару, або здійснити обмін товару на аналогічний при першому ж надходженні відповідного товару в продаж. 
При розірванні договору купівлі-продажу розрахунки із споживачем провадяться виходячи з вартості товару на час його купівлі. Гроші, сплачені за товар, повертаються споживачеві у день розірвання договору, або в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом семи днів. 
Рекомендуємо суб‘єктам господарювання дотримуватися вимог законодавства про захист прав споживачів та правил роздрібної торгівлі непродовольчими товарами.