Міськрайонна газета

ЩОДО ВРЕГУЛЮВАННЯ ВІДНОСИН МІЖ ПАСІЧНИКАМИ ТА АГРАРІЯМИ

З метою врегулювання правових відносин пов’язаних із застосуванням засобів захисту рослин у сільському та лісовому господарстві та запобігання випадків отруєння та загибелі бджіл необхідно дотримуватись вимог Законодавства України

Взаємовідносини між суб’єктами господарювання та власниками бджіл регламентуються Законом України „Про бджільництво”, Інструкцією щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл, Державними санітарними правилами "Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві" ДCанПіН 8.8.1.2.001-98 та іншими нормативно-правовими документами.

Відповідно до чинного законодавства забороняється проводити оранку та будь-яким іншим чином руйнувати медоносні угіддя, застосовувати засоби захисту рослин, стимулятори росту, мінеральні добрива, інші препарати та здійснювати будь-які роботи, що можуть призвести до фізичного знищення бджіл під час медозбору.

 Щоб запобігти випадків отруєння та мору бджіл кожне господарство повинно використовувати тільки ті пестициди які відповідають «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». За 3 (три) дні до початку обробітку полів розмістити оголошення про обробіток полів у місцевих ЗМІ, у місцях масового скупчення людей (біля магазинів, зупинок транспорту тощо), на дошках об’яв та повідомити пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ. У повідомленні повинна бути зазначена дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.

Після отримання повідомлення про початок обробітку полів, бджоляр повинен вивезти пасіку в безпечне місце або забезпечити ізоляцію бджіл у вуликах на відповідний термін токсичної дії конкретного пестициду.

Відповідно до «Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл» обробку потрібно проводити у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години, не допускати обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл. Кожне використання засобів захисту рослин повинно бути обґрунтованим та доцільним.

Щоб уникнути конфліктних ситуацій між аграріями та пасічниками, кожна пасіка повинна бути зареєстрована за місцем проживання або за місцезнаходженням фізичної особи або юридичної особи, яка займається бджільництвом, у місцевих державних адміністраціях або сільських радах у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики. Без зазначеної реєстрації важко щось довести в суді.

З метою обліку пасік, здійснення лікувально-профілактичних заходів та на виконання вимог ст. 13 Закону України «Про бджільництво» власники пасік повинні мати ветеринарно-санітарний паспорт на кожну пасіку. Паспорт  видається на підставі письмового звернення до управління Держпродспоживслужби в Лебединському районі з обов’язковим проведенням епізоотичного обстеження. У ньому повинна бути зазначена така інформація: характеристика пасіки, ветеринарно-санітарний стан, епізоотичний стан, дані лабораторних досліджень, результати проведених лікувально-профілактичних заходів.

У зв’язку з тим, що продукти бджільництва є харчовим продуктом, кожен пасічник, відповідно до вимог статті 25 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» зобов’язаний зареєструвати свою потужність (пасіку) у держаному реєстрі потужностей операторів ринку. Державній реєстрації підлягають потужності з виробництва та/або обігу харчових продуктів, на які не вимагається отримання експлуатаційного дозволу.  Реєстрація потужності здійснюється на безоплатній основі. Операторам ринку (пасічникам) необхідно подати заяву з додатком до Лебединського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області за адресою: м. Лебедин, вул. Першогвардійська, 74, тел. (05445) 3-90-77.

У 30-денний термін управління видає заявнику ветеринарно-санітарний паспорт та рішення про державну реєстрацію потужності. У випадку змін у своїй діяльності, оператор ринку зобов’язаний протягом 10 робочих днів повідомити про це компетентний орган для внесення змін у державний реєстр потужностей операторів ринку, а також про припинення використання потужності.

Порушення законодавства України в галузі бджільництва тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.