Міськрайонна газета

Хто з жителів матиме право голосувати на місцевих виборах

 

Нинішні місцеві вибори, що відбудуться 25 жовтня цього року, на відміну від минулих парламентських, мають свої особливості щодо осіб, яким надано право обирати депутатів. Дехто може потрапити в таку категорію виборців, котрі взагалі не зможуть голосувати, а дехто – лише частково.

Відповідно до статті 3 Закону про місцеві вибори, право обирати місцевих депутатів мають дієздатні громадяни України, яким на день голосування вже виповнилося 18 років, і місце проживання яких офіційно зареєстроване (так звана «прописка») на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на території якої проводяться відповідні місцеві вибори.

Тобто повнолітній громадянин України, якого в судовому порядку не визнано недієздатним, обиратиме депутата тієї обласної ради, на території області якої зареєстровано місце проживання відповідного громадянина. Також він обиратиме депутата до районної ради – лише в тому районі, де «прописаний»; депутата чи голову міської (селищної, сільської) рад – лише якщо «прописаний» у відповідному населеному пункті.

Можливість голосувати таким особам буде забезпечена через їх включення до списку виборців на відповідній виборчій дільниці (за місцем проживання; для осіб, які перебувають на лікуванні – за місцем перебування в лікувальному закладі).

Отримати виборчий бюлетень у день голосування зможе лише той виборець, який матиме при собі свій паспорт громадянина України чи тимчасовим посвідченням громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України).

Взагалі не голосуватимуть на нинішніх місцевих виборах:

- військовослужбовці строкової служби;

- громадяни України, які проживають за кордоном;

- громадяни України, які за вироком суду перебувають у місцях позбавлення волі.

Варто зауважити, що в порівнянні із законодавством про вибори Президента чи народних депутатів України діючий Закон про місцеві вибори не передбачає можливості тимчасово змінити місце голосування на місцевих виборах. Тому той, хто захоче в день голосування скористатися своїм правом голосу, зможе проголосувати лише на тій дільниці, до якої належать згідно з «пропискою».

Члени дільничних комісій спеціальних дільниць, створених у медичних закладах, будуть голосувати на дільницях у цих закладах. Також виборці, які в день голосування перебивають на лікуванні, будуть голосувати за місцем перебування в лікарні. Але тут є певні особливості.

Наприклад, виборець, який «прописаний» у с. Бишкінь Лебединського району, але в день голосування перебуватиме в лікарні в м. Суми, зможе отримати лише один виборчий бюлетень для голосування за кандидата в депутати до Сумської обласної ради. Натомість виборець, який «прописаний» у с. Бишкінь Лебединського району, але в день голосування буде перебувати в лікарні в м. Лебедин, отримає два бюлетені: для голосування за кандидатів у депутати до Сумської обласної та Лебединської районної рад. Якщо ж цей виборець 25 жовтня лікуватиметься вдома в с. Бишкінь, то отримає чотири бюлетені: 1 – для голосування за кандидатів у депутати до обласної ради, 1 – до своєї районної ради, 1 – до своєї сільської ради та 1 – за сільського голову свого села.

Військовослужбовці (які не належать до військовослужбовців строкової служби) зможуть голосувати на звичайних виборчих дільницях, розташованих за межами військових частин (формувань) за місцем реєстрації свого проживання.

Щодо працівників правоохоронних органів, які виконуватимуть свої службові обов’язки в день голосування на виборчій дільниці, то вони зможуть проголосувати на цій дільниці лише, якщо відносяться до цієї дільниці за місцем своєї реєстрації. Тому, коли, наприклад, міліціонера-жителя Лебедина направлять на дільницю в с. Бишкінь, то там він зможе отримати лише один бюлетень для голосування за кандидата в депутати обласної ради. Але для цього він повинен буде повідомити про це за встановленою процедурою відділ ведення Державного реєстру виборців до 19 жовтня.

Окремо варто звернути увагу громадянам, що мають статус внутрішньо переміщених осіб. Так, на сьогодні за відсутності постійної, а не тимчасової (на 6 місяців) «прописки» чинне законодавство про місцеві вибори не дає їм права голосувати на місцевих виборах у тому населеному пункті, куди вони переселилися.

Однак до Верховної Ради внесені два законопроекти, спрямовані на забезпечення переселенцям можливості голосувати за місцем взяття їх на облік. Тому ще є ймовірність того, така ситуація буде змінена.