Міськрайонна газета

Пенсія через банк – це вигідно і зручно

 

      Своєчасність та повнота виплати пенсій цілком залежить від стану надходжень до пенсійного бюджету та раціонального витрачання коштів Пенсійного фонду. Однією зі складових системи заходів, спрямованих на економію коштів, є виплата пенсій через банківські установи, адже постійне зростання обсягів пенсійних виплат призводить до збільшення витрат на їх доставку. 

            Чинним законодавством пенсіонерам надано право вибору установи, яка безпосередньо здійснює дану виплату, адже в будь-якому разі за доставку пенсій отримувач не платить.

            До недавнього часу монополістом у сфері доставки та виплати пенсій було державне підприємство УДППЗ Укрпошта з широко розгалуженою мережею відділень зв’язку. Однак, на вимогу сьогодення, поглиблюється співпраця Пенсійного фонду України з банківськими установами, які уповноважені обслуговувати пенсіонерів.        

            Відбір банків здійснює спеціальна конкурсна комісія, до складу якої залучено відповідальних працівників Міністерства фінансів, Міністерства соціальної політики, Національного банку та Пенсійного фонду України. Конкурсна комісія комплексно розглядає показники фінансового стану банків, аналізує їх діяльність з виплати пенсій та грошової допомоги, додержання чинного законодавства та приймає рішення про подовження або припинення співпраці з кожним окремим банком щодо обслуговування поточних рахунків пенсіонерів. Надзвичайно важливим критерієм відбору є якість обслуговування пенсіонерів. Враховуються такі показники як конкурентоспроможність банку-претендента, наявність розгалуженої системи відділень, належні для обслуговування відсотки за вкладами пенсіонерів, зручний режим роботи. Окрім цього, обов’язковою умовою участі банку в конкурсі є його готовність здійснювати за потреби доставку пенсії додому.

            Пенсійний фонд захищає інтереси пенсіонерів  і постійно здійснює контроль за коштами, які спрямовані на виплату пенсій. Пенсійні кошти перераховуються тільки тим банкам, які гарантують їх своєчасну виплату пенсіонерам, а спеціалісти територіальних управлінь  щоквартально перевіряють банківські установи щодо своєчасного і в повному обсязі зарахування коштів на  рахунки пенсіонерів.

            Переваги  обслуговування  через  пенсійні рахунки в банках можуть оцінити всі учасники процесу. Зокрема,  управління Пенсійного фонду  щомісяця  заощаджують значні  кошти,  так як  виплата пенсій через банківські установи для Пенсійного фонду  здійснюється безоплатно, тим часом  як Укрпошта за свої послуги по доставці  пенсій в сільській місцевості  встановила тариф 1,56 % від суми виплати, по місту - 0,79 %. Окрім цього, зарахування коштів на пенсійні рахунки в установах банків відбувається не пізніше наступного банківського дня після проведення фінансування, а шлях коштів від Пенсійного фонду України до пенсіонера триває три робочі дні, а якщо кошти профінансовано в п’ятницю, пенсіонер їх отримає у вівторок. Тобто, виплата пенсій через банки значно скорочує термін обігу коштів на виплату пенсій і грошової допомоги, спрощує облік і контроль їх руху та зменшує витрати Фонду. Крім того, через зростання розмірів пенсійних виплат і обмеження суми коштів, яка може видаватись одноразово в доставку листоноші, виникають певні проблеми,  зокрема,  щодо графіку виплати пенсій.

            Пенсіонер, відкривши пенсійний рахунок в банківській установі, дістає ряд переваг: одержати пенсію в будь-який зручний час у відділенні банку або через банкомат; зняти з поточного пенсійного рахунка як усю нараховану суму, так і її частину, а на залишок коштів банк нараховуватиме відповідні відсотки (таким чином у кожного пенсіонера з'являється можливість одержати невеликий додатковий дохід). Здійснення виплати пенсій через банківські платіжні картки не лише відкриває для літньої людини нові можливості обслуговування, а й економить її час, оскільки, скориставшись мережею банкоматів, не потрібно стояти в черзі в касі банку для отримання пенсій. Забезпечується також і певне збереження цих коштів, забезпечують конфіденційність інформації про розмір та наявність коштів. У разі переїзду, від'їзду на лікування або відпочинок у пенсіонера не виникає потреби брати з собою значну суму коштів готівкою. Картка дає змогу отримати належні клієнту кошти через мережу банкоматів або у будь-якому відділенні уповноваженого банку на території України. Крім того, без особистого відвідання банку, за разовим дорученням або на регулярній основі можна здійснювати оплату товарів та відповідних послуг (у тому числі комунальних), поповнювати депозитні вклади.

            В 2015 році видатки  Лебединського  об'єднаного  управління  Пенсійного фонду України на виплату пенсій, допомог на поховання, на оплату послуг по доставці видатки на виплату допомоги на поховання склали майже 270,5 млн.грн., в тому числі видатки на виплату пенсій та виплату допомоги на поховання- майже 268,9 млн.грн.,  видатки на оплату послуг по доставці пенсій  ДП УДППЗ Укрпошта – 1,6 млн.грн. При цьому забезпеченість  власними коштами для виплати пенсій та допомог по управлінню складає лише  35,6 %.

            З загальної чисельності пенсіонерів  міста Лебедина та Лебединського району  50,32 %  пенсіонерів  одержують пенсії через банківські установи. За рахунок залучення пенсіонерів до одержання пенсій через банківські установи управлінням заощаджено пенсійні кошти:  в 2012 році - 1,2 млн.грн., в 2013 році - 1,3 млн.грн., в 2014 році - 1,5 млн.грн., в 2015 році майже 1,8 млн. грн.  Заощаджені кошти  тільки протягом 2015 року дали змогу  своєчасно виплатити пенсії в мінімальному розмірі 1633 пенсіонерам.

            На даний час Лебединське  об'єднане  управління  Пенсійного фонду України здійснює виплату пенсій через 6 банківських відділень уповноважених банків, а саме:   ПАТ “Державний ощадний банк України”, АТ “Райффайзен Банк Аваль”, ПАТ КБ “Приватбанк”,  ПАТ КБ “Хрещатик”, АКБ “Індустріалбанк”,  ПАТ “Креді Агріколь Банк”.

            Аналіз виконання договорів з виплати пенсій по кожному відділенню банків, а також опитування пенсіонерів, проведені працівниками управління, засвідчили, що банківські установи обслуговують клієнтів-пенсіонерів на високому рівні, а виплата пенсій здійснюється вчасно. Загалом  чисельність пенсіонерів, які віддають перевагу одержанню пенсій через поточні рахунки в установах банків,  щорічно збільшується.

            Шановні пенсіонери, виплата  пенсій через банківські установи є запорукою забезпечення своєчасної виплати пенсії в повному обсязі. А для того, щоб оформити виплату пенсій через банк необхідно лише подати до відділення обраного Вами банку такі  документи: паспорт, копію ідентифікаційного номера, пенсійне посвідчення, а для пенсій нового призначення - ще довідку з  управління Пенсійного фонду.