Міськрайонна газета

Статті

СПІЛЬНИМИ ЗУСИЛЛЯМИ ПРОТИ ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА

Під такою назвою пройшло засідання «круглого столу» на базі центральної районної бібліотеки, участь у якому взяли суб`єкти соціальної роботи з попередження насильства в сім`ї, представники сільських рад, сім`ї і особи, які опинилися в складних життєвих обставинах

«У сучасному світі проблема насильства стосовно жінок та домашнє насильство, попри всі досягнення цивілізації, зберігає свою актуальність. Таке насильство залишається однією з поширених форм порушення прав людини, від якої переважно страждають найбільш уразливі групи осіб: жінки, діти. Тільки протягом останнього часу теми насильства у родині стали предметом публічного обговорення. І ми зібрались, щоб разом обговорити цю проблему та винайти шляхи вирішення», - відкрила захід перший заступник голови райдержадміністрації Оксана Лихина.

Насильство властиве для всіх соціальних груп і не залежить від економічного становища родини в цілому. Насильство в сім’ї є однією з форм порушення прав людини. За словами заступника начальника управління -           начальника відділу сімейної політики та соціальних послуг управління соціального захисту населення Надії Машиної, у 2018 році до управління соціального захисту населення надійшло 60 повідомлень щодо насильства в сім`ї, упродовж 5 місяців 2019 року - 31. Надія Арсентіївна розповіла про існуючі види насильства та реалізацію заходів із запобігання та протидії його в сім’ях, над якими працює управління соціального захисту населення. Це: прийняття та реєстрація заяв і повідомлень щодо насильства в сім`ї, які надходять від суб`єктів, до компетенції яких належить здійснення заходів із попередження насильства в сім’ї, від виконавчих комітетів сільських рад, від самих громадян; проведення спільно із суб`єктами соціальної роботи перевірок факту скоєння насильства; проведення просвітницької роботи серед населення та забезпечення взаємодії суб'єктів, які здійснюють заходи у цій сфері. Крім того, при управлінні соціального захисту населення створена і діє мобільна бригада соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства.

Про повноваження органів поліції стосовно надання допомоги постраждалим від домашнього насильства у будь-якій формі та про заходи запобігання домашньому насильству розповіла заступник начальника сектору превенції Лебединського відділення Сумського районного відділу поліції ГУНП України в Сумській області Оксана Маригіна.Вона надала роз’яснення щодо норм законодавства, зокрема адміністративної і кримінальної відповідальності, які застосовуються правоохоронцями до кривдників. Акцентувала увагу саме на кримінальній відповідальності, яка з 1 січня 2019 року стала доповненням чинного законодавства. Заходи впливу на осіб, які вчиняють насильство в сім’ї, посилюються.

Суб’єктом реалізації заходів із запобігання насильства та протидії його в сім’ях є ще Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Директор районного Центру Лариса Грицина назвала позитивним у цьому напрямку роботи те, що у Лебединському районі, безпосередньо на території сільських рад, працюють 10 фахівців із соціальної роботи. Вони тримають під контролем сім’ї, що опинились у складних життєвих обставинах, постійно їх відвідують, при наявності повідомляють відповідні служби про випадки вчинення насильства в сім’ї або реальну загрозу його вчинення. Сім’ї, які перебувають у складних життєвих обставинах є групою ризику та потребують додаткових послуг та підтримки саме фахівця. При райдержадміністрації працює комісія з питань вирішення проблем осіб, сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах. На даний час фахівців із соціальної роботи надають послуги соціального супроводу близько 80 таким сім’ям.

Координатором заходів щодо захисту дітей від жорстокого поводження або загрози його вчинення є служба у справах дітей райдержадміністрації. Спеціалісти служби під керівництвом Тетяни Хоменко ведуть облік дітей, які опинились в складних життєвих обставинах, представляють інтереси дітей в різних установах. 

Заступник начальника Лебединського бюро правової допомоги Євгенія Логвіненко розповіла про принципи надання безоплатної правової допомоги для категорії осіб, які піддалися домашньому насильству. Оголосила примірний перелік документів, які могли б підтвердити належність особи, що зазнала домашнього насильства або насильства за ознакою статі, до суб’єктів права на безоплатну правову допомогу.

Своє бачення щодо ефективної взаємодії суб’єктів співпраці висловила Пристайлівський сільський голова Оксана Мороз.

Під час діалогу учасники зустрічі обговорили спеціальні заходи з попередження насильства у сім’ї. Оксана Лихина наголошувала на співпраці з органами місцевого самоврядування з метою ефективного реагування на факти здійснення насильства в сім’ї, покращення спектру, доступу та якості соціальних послуг.

По закінченні заходу було досягнуто домовленості  про продовження співпраці стосовно заходів запобігання та протидії домашньому насильству або насильства за ознакою статі. Працівники управління соціального захисту населення роздали буклети з роз’ясненнями стосовно обговореної теми і візитівки з контактними даними служб, куди можна звернутись жертвам насильства.

Попередження насильства сім’ї актуальне не тільки на загальнодержавному рівні, але й на місцевому рівні для забезпечення умов, в яких більшість потерпілих від насильства мали б доступ до якісних послуг, сприяючи поширенню ідеї «нульової» терпимості до насильства в суспільстві.