Міськрайонна газета

Статті

ВІКТОР ХИМИЧ: НА СЬОГОДНІ БДЖІЛЬНИЦТВО ‒ ЦЕ ВАЖЛИВА ГАЛУЗЬ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ВИРОБНИЦТВА В УКРАЇНІ

У сільському та лісовому господарстві все більше застосовують засоби захисту рослин для знищення бур’янів, боротьби зі шкідниками та хворобами рослин. Однак порушення правил застосування пестицидів часто спричиняє масові отруєння бджолиних родин

12 березня у райдержадміністрації спеціалістами Лебединського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області, за участю голови райдержадміністрації Віктора Химича, голови районної ради Василя Калити, працівників відділу агропромислового розвитку райдержадміністрації, для пасічників Лебединського району та м.Лебедина був проведений семінар на тему: «Порядок реєстрації пасік, порушення Закону України «Про бджільництво» та  законодавства щодо використання пестицидів, агрохімікатів інших засобів захисту рослин».

Фахівці служб надали ґрунтовні роз’яснення з різних питань, що цікавили пасічників та аграріїв. Зокрема, наголошувалось: юридичні та фізичні особи, які проводять діяльність, що впливає або може вплинути на стан бджіл, зобов’язані забезпечити їх охорону, дотримуватися діючих нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєння, а саме: Закону України “Про бджільництво”. Адже основною причиною загибелі бджіл є використання засобів захисту рослин у період цвітіння рослин без своєчасного попередження про це бджолярів. Чимало випадків, коли бджоли, зібравши нектар і пилок з оброблених пестицидами рослин, гинуть у полі, а якщо заносять отруєний корм у вулики, то гине повністю родина. Загибель бджіл завдає великої шкоди не лише пасічникам, але й власникам полів, які обов’язково не дорахуються частини врожаю, адже запилення сільськогосподарських культур бджолами дає відчутне збільшення врожаю.
Юридичні та фізичні особи, які застосовують хімічні засоби захисту рослин (ХЗЗР) під час цвітіння медоносних рослин, згідно статті 37 Закону України “Про бджільництво” зобов’язані не пізніше, ніж за три доби до початку обробки попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані 10 км від оброблених площ, письмовим повідомленням, а також по радіо чи через місцеву пресу. При цьому зазначити точну дату обробки, територію і культури, що будуть оброблюватися, назву препарату, форми і методи його застосування, ступінь і строки дії токсичності препарату і вказівку щодо строку ізолювання бджіл. Власники пасік повинні обов’язково зареєструватися у сільській раді, на території якої вони знаходяться, вчасно інформувати сільські ради, сусідні господарства про місця перебування своїх пасік.
     Після одержання повідомлення про майбутню хімічну обробку, бджоляр повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів. 
     Обробку нектароносів проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові та вечерні години. Допускається проведення їх у денний час, у похмуру прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають із вулика. 
     Відповідальність за порушення законодавства в галузі бджільництва несуть особи, винні у неповідомленні (приховуванні) або наданні неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні засобів захисту рослин. Під час цвітіння плодово-ягідних рослин, ріпаку, гірчиці не можна проводити обробку пестицидами, інакше квітки можуть отримати опік, а бджоли й інші корисні комахи-обпилювачі — загинути. Обробку потрібно проводити в фазу бутонізації і до цвітіння.
     На тарних етикетках пестицидів і агрохімікатів обов’язково повинні бути вказані номери державної реєстрації цих засобів, а також інформація про клас небезпечності для бджіл (“небезпечний для бджіл” або “безпечний для бджіл”). Асортимент пестицидів, засоби застосування та кратність обробок повинні відповідати “Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”. Працівники, які працюють з пестицидами та агрохімікатами, повинні пройти медичний огляд і мати допуск і посвідчення на право роботи з цими речовинами.

Порушення законодавства про захист рослин тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.