Міськрайонна газета

Статті

ПІДСУМКИ ДІЯЛЬНОСТІ ЗАКЛАДІВ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я ЛЕБЕДИНСЬКОГО РАЙОНУ ЗА 2018 РІК ТА ЗАХОДИ ЩОДО ПОДАЛЬШОГО УДОСКОНАЛЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ НАСЕЛЕННЮ

2018 рік став роком кардинального реформування медичної галузі. Основною задачею медичної реформи, яка проходить в Україні, є наближення якісної медицини до кожного жителя. Медична реформа спрямована на переорієнтацію фінансової підтримки на надання послуг, а не на фінансування частково застарілої інфраструктури
Як працювала галузь охорони здоров’я на Лебединщині в минулому році, чого вдалось досягти в умовах реформування обговорювали на підсумковій розширеній медичній раді в центральній районній лікарні. У ній взяли участь: тимчасово виконуючий обов’язки голови райдержадміністрації Оксана Лихина, голова районної ради Василь Калита, головний лікар Сумського обласного клінічного онкодиспансеру, куратор Лебединського району, Володимир Кононихін, представники первинної та вторинної ланки медицини району.
Основною була доповідь головного лікаря Лебединської центральної районної лікарні Владислава Шепіля, який акцентував увагу на проведеній роботі з метою покращення якості та доступності надання медичної допомоги населенню, поліпшення основних показників діяльності медичної галузі, впровадження форм і методів медичної реформи. Він детально проаналізував показники стану захворюваності населення на онкопатологію, туберкульоз та раннє їх виявлення, демографічної ситуації за 2018 рік, амбулаторного та стаціонарного лікування. Особлива увага медиків була направлена на обслуговування осіб пільгових категорій, в тому числі учасників АТО.
Значна робота проведена з покращення доступності та якості надання медичної допомоги населенню, основних показників діяльності та ресурсного забезпечення медичної галузі. Завдяки допомозі й підтримці районної влади, органів місцевого самоврядування, порозумінню медичних працівників та громадськості протягом 2018 року активно впроваджувались заходи медичної реформи на Лебединщині.
Надання якісних і доступних послуг населенню практично неможливо без сучасного медичного обладнання. Лебединська центральна районна лікарня постійно працює над поповненням і оновленням діагностично-лікувальної матеріальної бази.
У 2018 році додатково було виділено з районного бюджету більше 12 мільйонів гривень, з бюджетів сільських рад – майже 900 тис. гривень, з міського бюджету - 399,0 тис. гривень. Здебільшого кошти були використані на придбання сучасного медичного обладнання для кабінетів та відділень центральної районної лікарні, яким тепер мають змогу користуватись лікарі при обслуговуванні жителів і міста, і села. Це, наприклад, комплекс «Кардіо-плюс» - для кабінету функціональної діагностики; операційний стіл, енцефалограф – для хірургічного відділення; авторефлектометр – для офтальмологічного; аналізатор біохімічний напівавтоматичний, гематологічний аналізатор – для клініко-діагностичної лабораторії; портативний УЗД апарат – у діагностичне відділення; стоматологічну установку з компресором, нове робоче місце для флюорографа, промислові пральні машини, дрібний хірургічний інструмент та інше медичне обладнання. Придбали комп’ютерну техніку для роботи сімейних лікарів, підключили її до мережі Інтернет та електронної системи охорони здоров’я (Ехелс), чого вимагає медична реформа. Проводиться заключення договорів між населенням району та міста з сімейними лікарями щодо надання первинної медичної допомоги. Лікарями підписано близько 35000 декларацій з пацієнтами.
За рахунок районного бюджету, при допомозі сільських рад у 2018 році збільшилися вартість ліжкодня по центральній районній лікарні, видатки на придбання медикаментів, надання медичних послуг ветеранам війни та учасникам АТО.
За кошти державного бюджету, які за сприяння депутата Верховної Ради України Владислава Бухарєва у 2018 році були виділені Урядом на реалізацію заходів соціально-економічного розвитку Лебединського району, придбали новий рентгенологічний комплекс вартістю 6,5 мільйонів гривень. Він забезпечить високу якість зображення і широкий спектр діагностичних можливостей.
Крім того, минулого року проведено капітальний ремонт ліфтів і поточні ремонти відділень центральної районної лікарні. У закладах охорони здоров’я мають надавати послуги медичної допомоги фахівці, яким пацієнти довірять своє здоров’я.
Значна робота задля збереження енергоресурсів та економії витрат на їх споживання проведена районною владою та адміністрацією центральної районної лікарні. За рахунок районного бюджету, субвенції, наданої сільськими радами, та інших джерел фінансування у 2018 році виконано робіт на загальну суму близько 4 мільйони гривень. Це - ремонти і утеплення приміщень, заміна вікон, обладнання топкових твердопаливними котлами у сільських лікувально-профілактичних закладах. Проведено реконструкцію топкової пологового відділення Лебединської центральної районної лікарні з дообладнанням її двома котлами, що працюють на твердому паливі; реконструкцію системи опалення терапевтичного корпусу з будівництвом відокремленої котельні, що також працює на твердому паливі; капітальний ремонт та заміну вікон у лікарні; реконструкцію системи опалення з встановленням твердопаливного котла у топковій Рябушківської СЛА. Все це дало не лише економію витрат на енергоносії, а й створило комфортні умови перебування у відділеннях пацієнтів, для роботи персоналу.
Лебединська центральна районна лікарня пройшла процедуру автономізації. 14.08.2018 сесією районної ради було прийнято рішення реорганізувати (перетворити) Комунальну установу «Лебединська центральна районна лікарня імені лікаря К.О.Зільберника» Лебединської районної ради в Комунальне некомерційне підприємство «Лебединська центральна районна лікарня імені лікаря К.О.Зільберника» Лебединської районної ради.
Змінились самі принципи й підходи системи охорони здоров'я. Суттєвою зміною в системі надання медичної допомоги є новий принцип "Кошти йдуть за пацієнтом". Держава перейшла на новий рівень відносин між пацієнтом і лікарем. Тепер вона — замовник в особі Національної служби здоров’я України (НСЗУ), а постачальник послуг — заклади первинної медико-санітарної допомоги, фізичні та юридичні особи, які цю допомогу можуть надавати. Якщо раніше кошти виділялися з державного бюджету на районні адміністрації, то зараз, з децентралізацією, із застосуванням медичної субвенції, яка йде на утримання лікувальних закладів, держава хоче знати, на що саме використовуються ці кошти. Людина обрала лікаря, і за нею пішли кошти. Це й мотивація для лікаря - дбати про людину.
16.01.2019 Комунальним некомерційним підприємством «Лебединська центральна районна лікарня імені лікаря К.О.Зільберника» Лебединської районної ради заключений договір з Національною службою здоров'я України.
У 2018 році змінилась мережа медичних закладів у районі. Так, 5 березня було відкрито амбулаторію загальної практики сімейної медицини у м.Лебедин, у зв’язку з чим закриті 2 відділення ЗПСМ. Припинили свою діяльність, як малопотужні, фельдшерські пункти у с.Залізничне і Гарбузівка. Натомість, з метою надання жителям віддалених населених пунктів доступної, безперервної, своєчасної, якісної та ефективної первинної медико-санітарної допомоги із 12 березня почав працювати пункт невідкладної медичної допомоги при амбулаторії загальної практики сімейної медицини у с.Малий Вистороп, який здійснює цілодобове чергування та обслуговує більше 2000 мешканців населених пунктів: Малий Вистороп, Залізничне, Великий Вистороп, Переліски, Супруни, Гарбузівка, Караван, Панченки, Савенки, Ситники, Стеблянки, Харченки, Яроші. Діяльність сільського пункту невідкладної медичної допомоги має чимало схвальних відгуків серед пацієнтів.
Час, демографічна ситуація, медична реформа вимагають оптимізації мережі закладів охорони здоров’я. Малопотужні, недостатньо оснащені і головне – мало завантажені лікувально-профілактичні заклади мають бути перепрофільовані під реальні потреби населення.
Наступним виступаючим був лікар – фтизіатр Сергій Білокобильський. Він повідомив, що за 2018 рік захворюваність на туберкульоз органів дихання в Лебединському районі зросла у 1,5 рази. Основною причиною, за його словами, є недостатня увага первинної ланки медичної служби до осіб груп ризику (незайняте працездатне населення, асоціальні елементи, особи, які зловживають алкоголем, та ін.), безактивність проходження населенням, зокрема сільським, флюорографічного обстеження. У 2019 році в районі буде працювати пересувний флюорограф, тому задача для сільських медиків – максимальне залучення до обстеження населення підпорядкованих територій, активна інформаційно-просвітницька робота.
Звертаючись до учасників медичної ради Володимир Кононихін виділив позитивні моменти роботи Лебединської центральної районної лікарні, серед яких: суттєве покращення фінансування галузі (у минулі роки Лебединська центральна районна лікарні була на 14 місці серед закладів ОЗ області, нині займає 7), налагоджена тісна співпраця й порозуміння між районною владою і адміністрацією лікарні, лікарня має надійну підтримку районної влади, народного депутата, зменшення показників онкологічних хвороб. Володимир Іванович зупинився на питаннях ранньої діагностики туберкульозу і онкопатології. Хоча показники захворюваності у районі й знизилися, але не варто залишати їх без контролю. Особливу увагу необхідно приділяти обстеженню жіночого населення. Вказавши на недоліки, все ж подякував за роботу лебединським медикам.
Подякували медикам за роботу також керівники району. Василь Калита зазначив, що дійсно, велика увага районної влади належить медичній галузі. У першу чергу –фінансування, адже здоров’я людей – найбільший пріоритет. Звичайно, якби до районного додати ще й міське додаткове фінансування, то можливостей у покращенні якості й доступності медичних послуг населенню було б більше. «Так, багато всього зроблено за минулий рік у галузі охорони здоров’я. Впроваджувати щось нове завжди важко, не все зрозуміло. Реформа триває. Вона лише на півшляху. Попереду ще чимало завдань і випробувань. Реформували первинну ланку, на черзі – реформа вторинної», - продовжила виступ голови районної ради Оксана Лихина.
На завершення підсумкової медичної ради було прийнято рішення: визнати роботу Лебединської центральної районної лікарні задовільною.