Міськрайонна газета

Статті

ЛЕБЕДИНСЬКИЙ СКАРБ - НАЙЦІННІШИЙ В УКРАЇНІ!

 

У Лебединському районному краєзнавчому музеї відбулася вельми цікава подія — музейний фонд поповнився книгою з матеріалами про Лебединський монетно-речовий скарб, знайдений у 1996 році на Мироносному кладовищі.

 

У квітні 2015 року минає 19 років, як українське суспільство сколихнуло сенсаційне повідомлення про знайдений скарб коштовностей у могилі на Мироносицькому кладовищі в Лебедині. 2131 золотий і срібний предмет загальною вагою понад 12 кг. Оцінку, експертизу й атрибуцію Лебединського скарбу давала авторитетна комісія Національного музею історії України під керівництвом директора музею І. В. Кардаша (висновки експертизи зайняли 324 сторінки тексту — цілу книгу!), де він наразі й зберігається. Експерти називають його найбільшим і найціннішим в Україні. Книга із описом предметів лебединського скарбу передана до краєзнавчого музею завдяки старанням Народного депутата України, Почесного громадянина міста Лебедина Владислава Бухарєва. Саме він у присутності голови райдержадміністрації Сергія Лук’яненка, Михайла Безуглого, зусиллями якого був збережений скарб, шанувальника мистецтва, голови районного суду Олександра Чхайла урочисто вручив її директору районного краєзнавчого музею Олександрі Чхайло. «Завдання музею – збереження культурної спадщини минулого українського народу. Добре, що добрі починання знаходять надійну підтримку у такий непростий для країни час» - приймаючи безцінний дар дякувала почесним гостям Олександра Іванівна. Михайло Митрофанович додав до книги фото знайдених коштовностей. У матеріалах — фотографії, ксерокопії фрагментів «Висновків експертизи» скарбу. Музей планує найближчим часом влаштувати виставку цих матеріалів для ознайомлення з ними широкої громадськості міста та району. 

У 1996 році шестеро грабарів копали могилу для поховання покійника і раптом наткнулися на горщик зі скарбом. Знахідка тут же була поділена між копачами. Знайдений скарб завдав багато клопотів, як «везунчикам», так і співробітникам Управління Служби безпеки України (УСБУ) в Сумській області. 

Головною дієвою особою в історії з Лебединським скарбом став старший оперуповноважений Охтирського міськвідділу УСБУ в Сумській області, майор контррозвідки Михайло Безуглий. Саме він розпочав розслідування цієї справи і саме завдяки його оперативності вміст горщика (2131 золотий і срібний предмет загальною вагою понад 12 кг, у т. ч. предметів із золота — понад 1,2 кг) було врятовано і повернено державі. У короткий термін скарб було зібрано повністю. 

Вміст скарбу: 1845 срібних та золотих монет різних номіналів і років карбування. Серед них — монети з Речі Посполитої, Росії (1703—1916 рр.), Австро-Угорщини, Пруссії, Саксонії, Норвегії, Туреччини. Особливістю монетної частини скарбу є наявність у ньому дукачів (197 одиниць), тобто монет переважно високого номіналу, що служили дорогими прикрасами — аксесуарами українського народного жіночого одягу. 

Фалеристична частина скарбу теж багата: жетон на честь коронації всеросійського імператора Олександра ІІІ (1883 р.), 3 Георгіївські хрести 4-го ступеня, нагрудний знак «За отличную стрельбу», 8 нагородних срібних медалей «От главного Управления Землеустройства и земледелия» (1911 р.). 

Найбільшу частину скарбу становлять предмети декоративно-ужиткового мистецтва — ювелірні прикраси та історико-побутові речі — вінчальні обручки, перстні, сережки, браслети, запонки, брошки, натільні хрестики, ланцюжки тощо. Їх виокремлює висока якість і досконалість декорування. Особливо характерна для них чистота обробки поверхні: чиста й однорідна гладінь або поєднана з тонким гравірованим малюнком, емаллю. 

Лебединський монетно-речовий скарб — найбільший серед скарбів, знайдених на Слобожанщині за останні 75 років. І найголовніше: він не розпорошився, є цілісною, змістовною культурно-історичною пам’яткою. Вартість скарбу, з урахуванням його унікальності та художньої цінності предметів, на час знахідки становила 10 млрд. крб.

Експертизою встановлено, що Лебединський скарб має тезавраційний характер, тобто нагромаджувався власником у період грошової кризи, значної інфляції і девальвації, знецінення паперових грошей, яке відбувалося в часи політичних і соціально-економічних потрясінь (1916—1918 рр.). За судовим рішенням скарб переданий УСБУ в Сумській області на зберігання до Національного історичного музею України (м. Київ).