Міськрайонна газета

ПРО ЕПІЗООТИЧНУ СИТУАЦІЮ ПО ОСОБЛИВО НЕБЕЗПЕЧНИХ ХВОРОБАХ ТВАРИН

Під керівництвом першого заступника голови Лебединської райдержадміністрації О.ЛИХИНИ відбулось чергове засідання Державної надзвичайної  протиепізоотичної  комісії.

В ході засідання розглядались питання щодо відшкодування майнової шкоди, завданої жителям с. Малий Вистороп  Лебединського району внаслідок запровадження карантину щодо африканської чуми свиней; епізоотичної ситуації по  африканській чумі свиней, лейкозу ВРХ, сказу тварин та отруєння бджіл в Сумській області та Лебединському районі

За інформацією начальника Лебединського районного управління  Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області О.Скварчі, від жителя с. Малий Вистороп надійшла заява про відшкодування компенсації за майнові збитки, які були завдані під час проведенням робіт, спрямованих на ліквідацію африканської чуми свиней, за вилучене та знищене свинопоголів’я . Також на розгляд комісії виносився акт про вилучення сільськогосподарської тварини з метою її знищення або забою при ліквідації особливо небезпечних карантинних хвороб від 06.07.2018 року. Цей акт є підставою для відшкодування збитків завданих жителю села Малий Вистороп внаслідок запровадження карантину у зв’язку з проведенням робіт щодо ліквідації африканської чуми свиней. Відділом агропромислового розвитку проведено прогнозові розрахунки вартості збитків від наслідків запровадження карантину та вилучення свиней у особистому селянському господарстві. Членами комісії було вирішено затвердити для відшкодування майнової шкоди (збитків) потерпілій особі, завданої внаслідок запровадження карантину тварин (свиней) та їх вилучення і знищення, середню ціну закупівлі свиней (у живій вазі) 33344,0 грн. за 1 тонну та розмір відшкодування вартості вилученого та знищеного свинопоголів’я в кількості  трьох голів загальною вагою   0,140 тонн в сумі  4668,16 грн.

Про епізоотичну ситуацію по африканській чумі свиней, лейкозу ВРХ, сказу тварин та отруєнню бджіл в Сумській області та Лебединському районі доповів начальник Лебединського районного управління  Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області О.Скварча.

На сьогодні в Сумській області зареєстрований спалах АЧС свійських свиней в с. Малий Вистороп, Лебединського району.        Діагноз африканська чума свиней встановлений Регіональною державною лабораторією Держпродспоживслужби в Полтавській області. У неблагополучному пункті запроваджені відповідні заходи по локалізації та ліквідації інфекції.

Небезпеку та загрозу здоров’ю тварин і людей несуть також такі захворювання як лейкоз ВРХ, сказ тварин. З початку року зареєстровано один неблагополучний пункт по лейкозу ВРХ в ТОВ АФ «Хоружівка», с. Хоружівка, Недригайлівського р-ну. Де, на сьогодні, вже проводиться другий етап оздоровлення. Складна ситуація по лейкозу великої рогатої худоби склалася серед поголів’я ВРХ в домогосподарствах громадян. В Лебединському районі під час диспансеризації за 2018 рік досліджено 1138 голів, з яких позитивно 54. Це свідчить про недостатній рівень виконання відповідних заходів, визначених Інструкцією з профілактики та оздоровлення ВРХ від лейкозу. З року в рік служба виділяє хворих тварин, вони в більшості залишаються утримуватись на загальних підставах.

Сказ тварин - захворювання невиліковне і призводить до 100% загибелі тварини чи смерті людини. В цьому році спостерігається значний сплеск  в порівняння з минулим 45 випадків сказу тварин, проти – 6. Благополучні по сказу: Недригайлівський, С-Будський та Ямпільський райони, міста Суми, Конотоп, Ромни. Неблагополучні: Путивльський, Сумський  по 5 випадків захворювання; Глухівський, Конотопський, Краснопільський, Охтирський, Роменський, Шосткинський по 3; Білопільський, Буринський, В.Писарівський, Кролевецький, Лебединський, Л.Долинський райони, м. Шостка по 2; Тростянецький, м. Глухів, м. Охтирка по 1.  Згідно даних попередніх протокольних рішень ДНПК по Лебединському районі накладено в двох сільських радах карантин по сказу тварин. Це с. Будилка та с. Підсулля. Основна причина, відсутність пероральної імунізації дикої фауни, а також неналежна увага до проблеми з боку деяких керівників територіальних установ та органів місцевого самоврядування. 

У Сумській області, як і в Україні реєструються випадки масової загибелі бджіл. По-перше, застосування пестицидів подекуди сумнівної безпечності набуло безконтрольного характеру. Це в свою чергу несе непередбачену шкоду екології, потрапляючи в оточуюче середовище, а також продукти харчування та корми. По-друге, знищуються корисні комахи, не тільки бджоли, а й інші запилювачі. В кінцевому результаті потерпає здоров’я людини. На сьогодні зареєстровано постраждалих понад 30 пасік та близько 1000 бджолосімей. Порушення законодавства відбувається з двох сторін, як аграріїв, які не повідомляють про час та терміни проведення заходів по обробці сільськогосподарських угідь та самих пасічників, які в більшості своїй незареєстровані, не паспортизовані відповідним чином та незаявлені про кочівлю пасіки. 

У  зв'язку з вищевикладеним та з метою утримання епізоотичної ситуації щодо інфекцій тварин, зокрема АЧС, контрольованою та недопущення поширення, в подальшому, Державна надзвичайна  протиепізоотична комісія при Лебединській районній державній адміністрації прийняла відповідні рішення.