Міськрайонна газета

ІЗ БАЖАННЯМ ПРАЦЮВАТИ НА ПЕРСПЕКТИВУ

 29 січня за «круглим столом» на базі Підопригорівської сільської ради зібрались керівники району, голови Підопригорівської, Штепівської, Павленківської сільських рад, господарники, що орендують землі на цій території.

 Зустріч викликана часом. Усі ми вже бачимо і відчуваємо, що існуюча система органів місцевого самоврядування з урахуванням сучасного адміністративно-територіального устрою України у більшості випадків не дозволяє сформувати самодостатні територіальні громади, які б володіли відповідними матеріальними і фінансовими ресурсами, територією та об'єктами соціальної інфраструктури, необхідними для ефективного виконання покладених на зазначені органи завдань та функцій. Тому ініціатива об’єднання територіальних громад й виникла у одного із сільських голів. Вона була позитивно схвалена керівництвом району. Крім того, дотримуючись вимог чинного законодавства, районні органи влади будуть усіляко сприяти і підтримувати дії щодо добровільного об’єднання громад. Більше того, передбачена державна організаційна, методична та фінансова підтримка об’єднання територіальних громад. Держава здійснюватиме фінансову підтримку шляхом надання об’єднаній територіальній громаді коштів на формування відповідної інфраструктури згідно з планом соціально-економічного розвитку такої територіальної громади. Це зазначено у тексті законопроекту «Про добровільне об’єднання територіальних громад» другого читання 14.08.2014 року, розробленого Кабінетом Міністрів України. Очікується, що новий нормативно – правовий акт буде прийнятий Верховною Радою вже найближчим часом.  

Ці та інші організаційні, адміністративні, фінансові, правові нюанси у разі утворення нової адміністративно – територіальної одиниці обговорювали учасники «круглого столу»: голова райдержадміністрації Сергій Лук’яненко, голова районної ради Василь Калита, перший заступник голови райдержадміністрації Віктор Химич, Підопригорівський сільський голова Світлана Гречка, Павленківський сільський голова Сергій Каплін, Штепівський сільський голова Олександр Великодний, головний інвестор і директор ПП «Надь» Андрій Кириченко та Анатолій Галушка. «Процес укрупнення, об’єднання територіальних громад - необоротний» - погоджуються головні районні очільники. Вони переконані: такий крок піде на користь населеним пунктам. «Сільські ж голови повинні визначитися: працюють вони для себе чи на благо громади, на перспективний розвиток сільської ради?» - висловив свою думку Олександр Великодний.

Про цю адміністративно – територіальну реформу говорять ще з 1992 року, але тоді вона не була підтримана громадськістю. Тепер же умови диктує час. Реформу впроваджує за нас життя. Непростим буде проедення змін на рівні району. Загалом у суспільстві сформувалося позитивне сприйняття триступеневої системи територіального устрою: регіон, район, громада. Така система впроваджена у наших сусідів–поляків, які переконалися в її ефективності. Будь-які зміни треба впроваджувати обережно і зважено, щоб маленькі села не опинилися на межі вимирання. Люди сприймуть об'єднання територіальних громад, якщо якість їхнього життя зміниться на краще, поліпшиться доступ до адміністративних і соціальних послуг. Насамперед потрібно враховувати фінансову достатність сільських рад, доцільність впровадження реформ та виробити загальні підходи. Не менш важливими умовами є стан розвитку інфраструктури сільських територій та наявність працюючих господарств.

Приміром, у Підопригорівській сільраді проживає 589 чоловік, нещодавно відремонтоване у сучасному стилі приміщення сільської ради, але немає школи, лише дитячий садок, потужне сільськогосподарське підприємство ПП «Надь», яке постійно нарощує виробництво, збільшує робочі місця та надає їх для місцевих і мешканців сусідніх сільських рад. «На даний час у господарстві працюють люди із Межиріча, Байрака, Катеринівки, Штепівки, Руди», - говорить Андрій Кириченко, - «Плануємо й надалі збільшення робочих місць, бо рішенням правління запланували будівництво 3 додаткових тваринницьких приміщень, тимчасового житла для немісцевих працівників. Адже, на мою думку, село може спасти не школа чи клуб, тільки робоче місце!». У Штепівській сільській раді ― 1020 жителів, у школі, де з метою енергозбереження замінено усі вікна, у 2014 році котельню дообладнано твердопаливними котлами, реконструйовано приміщення під їдальню, навчається 62 учні; відмінний благоустрій центру села; сільська лікарська амбулаторія, що обслуговує території 5 навколишніх сільських рад; не працює сільський будинок культури, потребує ремонту приміщення сільської ради, немає жодного базового господарства. У Павленківській сільській раді – усього 320 проживаючих, гарна школа, у якій навчається 85 учнів із населених пунктів цієї й Підопригорівської сільських рад, потужне сільськогосподарське підприємство СТОВ «Перемога», але фінансові потреби територіальної громади значно переважають надходження; протягом 2014 року спостерігалось стабільне невиконання місцевого бюджету. Усі вище вказані сільради мають однакові обов'язки та виконують ті самі функції. Тому здійснювати реформу доведеться добровільним шляхом за фінансової підтримки держави, водночас враховуючи місцеві особливості.

Звичайно, якась частина громадян буде проти реформ, тому необхідно активно роз’яснювати суть змін, поширювати інформацію. Треба людей переконати вагомими аргументами, що без реформи не зможемо рухатися далі. Якщо жителі будуть бачити позитивні наслідки укрупнення, то вони нормально сприймуть зміни, які слід впроваджувати, але тільки не адміністративним тиском. Люди мають самі ухвалити рішення, до якого їх слід спонукати поясненням, переконанням, підтримкою держави. Але воно відбуватиметься тільки на добровільних засадах. У селах, що входитимуть до складу новоутвореної територіальної громади, крім населеного пункту, в якому знаходитимуться органи місцевого самоврядування цієї територіальної громади, виконавчим комітетом відповідної сільської ради призначатиметься староста, який буде представником виконавчого комітету ради у відповідному селі. Це також передбачає законопроект. Має бути спеціаліст, який надаватиме послуги, консультуватиме, аби не доводилося людям марно долати десятки кілометрів і витрачати час. Найголовніше ― щоб після запровадження реформи люди не відчували дискомфорту.

Кожен із учасників зустрічі, висловлюючи власні міркування, все ж приходив висновку, що у об’єднанні територіальних громад вбачає здоровий глузд і перспективний розвиток. Наступним етапом має стати обговорення пропозиції з громадами. Таке рішення й було прийняте, як результат «круглого столу».