Міськрайонна газета

ПІДХОДИ ДО ОРГАНІЗАЦІЇ СИСТЕМИ НАДАННЯ ПЕРВИННОЇ ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ В ГРОМАДАХ ОБГОВОРИЛИ ПІД ЧАС КРУГЛОГО СТОЛУ

 25 березня у Лебединській центральній районній бібліотеці відбувся «круглий стіл», присвячений проведенню сільрадами конкурсу на надання безоплатної первинної правової допомоги.

Захід організований Сумським обласним об’єднанням громадян “Усвідомлений вибір народу” за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”. Вже протягом 2 років продовжується співпраця обласного громадського об’єднання з місцевими органами влади Лебединського району.

У зустрічі взяли участь голова лебединської райдержадміністрації Василь Калита, заступник голови районної ради Світлана Горошко, начальник районного управління юстиції Іван Коваленко, голови сільських рад району.

«В умовах сьогодення дуже важливо бути обізнаними у основних законодавчих нормах держави. Все більшої актуальності набирає питання надання безоплатної первинної правової допомоги населенню, зокрема, сільських територіальних громад, тому ми, як місцева влада, готові до подальшої плідної роботи в цьому напрямку і, об’єднавши зусилля, зможемо досягти позитивних результатів у своїх громадах», - зауважив керівник району у вітальному слові. Потім, зважаючи на складний суспільно – політичний стан у державі, вибачившись перед присутніми, побажавши усім плідної спільної праці, вимушений був залишити захід у термінових справах.

Тему зустрічі розпочала Ольга Гальченко – представник Міжнародного фонду «Відродження» - однієї з основних донорських організації центрів надання безоплатної первинної правової допомоги. Вона розповіла про діяльність фонду у сфері надання правової допомоги населенню, про співпрацю з громадськими центрами. Міжнародний фонд підтримує зв’язки приблизно з 30 такими громадськими центрами. Залучаються до спільної роботи в основному ті, які працюють із сільськими громадами. Пані Ольга зазначила, що організацією, яку вона представляє, на 2014 рік визначений пріоритет – за допомогою співпраці з Міністерством юстиції розширення мережі так званих параюристів, розробка системи їхньої підготовки.

На якому рівні організована та як діє система надання безоплатної первинної правової допомоги населенню в Лебединському районі поінформував начальник районного управління юстиції Іван Коваленко.

Дещо з досвіду стосовно організації надання безоплатної первинної правової допомоги населенню розповів представник Фонду сільських громад Дворічанщини (Харківщина) Роман Каць. В них, наприклад, прийнята Програма районною радою по наданню безоплатної первинної правової допомоги населенню, займаються набором пара юристів, у планах – створення шкільних служб порозуміння з метою навчання підростаючого покоління мирним шляхам вирішення конфліктів. Власним досвідом роботи як посадової особи органу місцевого самоврядування, з якими проблемами найбільше доводиться стикатись, як намагається їх вирішувати чи обходити поділився з присутніми Битицький сільський голова Сумського району Іван Протас. Звичайно, проблем чимало, адже усі сільські ради працюють у одному правовому полі, користуючись однаковими нормами чинного законодавства.

Презентацію заходів Сумського громадського центру з проекту «Спільна діяльність Сумського громадського центру правової інформації та консультацій та сільських рад Лебединського району в наданні безоплатної первинної правової допомоги сільському населенню, розбудові сільських правових консультантів (пара юристів), навчання сільських голів організації конкурсів на надання кваліфікованої первинної правової допомоги сільському населенню» провела голова ради ООГ «Усвідомлений вибір народу», керівник Сумського обласного центру надання первинної правової допомоги Світлана Дронік. Вона також презентувала учасникам зустрічі проект методичного посібника, розробленого працівниками центру для підготовки сільських пара юристів та повідомила, що навчання їх розпочнеться вже у квітні цього року. Запропонувала сільським головам визначитись із кандидатурами шляхом проведення спеціального відбіркового конкурсу .                

У ході «круглого столу» було обговорено практичні питання реалізації органами місцевого самоврядування права, визначеного статтею 12 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», на створення умов у відповідній громаді для забезпечення громадян первинною правовою допомогою. Зокрема, було розглянуто такі можливі шляхи як: створення комунальної установи з надання первинної правової допомоги; залучення юридичних осіб приватного права до надання правової допомоги, а також залучення адвокатів та/або інших фахівців у галузі права.

Завершилась зустріч, як правило, обміном думками та дискусією. Тема залучення місцевої влади до надання первинної правової допомоги у своїх громадах є надзвичайно актуальною в сучасних реаліях. Законом України «Про безоплатну правову допомогу» запроваджено механізм залучення ресурсів громад для організації надання первинної правової допомоги для членів громади шляхом створення спеціалізованих комунальних установ, або передачі цих функцій юридичним особам приватного права. Під час дискусії учасники дійшли висновку, що виділити найбільш вдалу модель співпраці між місцевою владою та організаціями, які надають правову допомогу в громадах не можливо, через специфіку, яка існує в тій чи іншій громаді, проте одноголосно учасники дійшли висновку, що в невеличких громадах, де створення комунальної установи є непосильним тягарем для органів місцевого самоврядування, а залучення юридичних осіб є неможливим через відсутність кадрів, більш доцільно навчати самих же сільських голів, адже громадяни із усіма своїми проблемами звертаються насамперед до них, і вони повинні забезпечити людям захист конституційних прав.