Міськрайонна газета

ПРОТЯГОМ 2020 РОКУ НАДХОДЖЕННЯ В РАХУНОК ПОГАШЕННЯ ПОДАТКОВОГО БОРГУ ВІД ПЛАТНИКІВ СУМЩИНИ СКЛАЛИ БІЛЬШЕ 30 МЛН ГРИВЕНЬ

Податковий кодекс України регламентує основні принципи та процедури погашення податкового боргу платників податків, які з тих чи інших причин не виконали свій конституційний обов’язок зі сплати платежів до бюджету

В ГУ ДПС у Сумській області обліковується певна категорія суб’єктів господарювання, які накопичили податковий борг, загальна сума якого станом на 01.05.2020 складає 1162,2 млн гривень. До боржників застосовуються як застережні засоби (направлення податкової вимоги, самостійне визначення боржником джерел погашення податкового боргу, реєстрація податкової застави, розстрочення сплати грошових зобов’язань та податкового боргу), так і заходи примусового характеру (стягнення податкового боргу на підставі рішення суду, стягнення готівки, звернення до суду щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках у банках та інших фінансових установах, адміністративний арешт, реалізація майна, яке знаходиться в податковій заставі тощо).

Протягом 2020 року надходження в рахунок погашення податкового боргу до Зведеного бюджету від платників ГУ ДПС у Сумській області склали 30,6 млн грн (в т.ч. сплата розстрочених сум – 2,3 млн грн), у т.ч. до Державного бюджету – 23,5 млн грн (в т.ч. сплата розстрочених сум – 1,4 млн грн). З початку року до суду передано 47 позовних заяв щодо стягнення податкового боргу в судовому порядку на суму 117,4 млн гривень.

З огляду на поточну економічну ситуацію в країні не виключено, що на практиці може виникнути ситуація, коли підприємство повинно задекларувати податкові зобов’язання, але коштів на їх сплату в нього немає. Наприклад, у разі затримки контрагентами оплати відвантаженого товару чи надання послуг (виконаних робіт), або навіть відмови від обов’язків щодо їх оплати.

Для уникнення негативних наслідків для платника податків, які настають за фактом несплати узгоджених грошових зобов’язань, додатковим заходом виходу з фінансових труднощів є процедура відстрочення/розстрочення податкових зобов’язань або податкового боргу, передбачена ст.100 Податкового кодексу України. Тому при наявності доказів існування обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, та відповідного економічного обґрунтування щодо можливості погашення відповідних грошових зобов’язань у майбутньому, платникам податків необхідно своєчасно вживати заходів щодо розстрочення або відстрочення грошових зобов’язань, не чекаючи моменту, коли вони стануть податковим боргом.

Так, в поточному році з платниками укладено 19 угод про розстрочення грошових зобов’язань/податкового боргу на загальну суму 10,5 млн гривень. 

         Зазначаємо, що вчасна сплата податкових зобов’язань – це запорука виконання важливих соціальних програм і виплат, а також передмова фінансової стабільності в нашій державі. Тому закликаємо платників податків працювати виключно у законодавчому полі та своєчасно сплачувати до бюджету  податки та збори.