Міськрайонна газета

КАПНІСТИ І ЛЕБЕДИНЩИНА. ПОГЛЯД У МИНУЛЕ

Днями виповнилось 140 років з Дня народження видатного для Лебединщини графа Олексія Васильовича Капніста
Родовід Капністів ведеться від древнього роду Капнісосів, православних греків.
З Лебединщиною тісно пов’язаний представник цього славетного роду – останній володар маєтку у селі Михайлівка Лебединського повіту граф Олексій Васильович Капніст (1879 - 1958) – нащадок гетьмана Павла Полуботка, син Василя Капніста, відомий громадський діяч і меценат. Граф Капніст розумівся на мистецтві, захоплювався співами, кінними спортом, мав у своєму маєтку чудову колекцію живопису та графіки, родинний архів та багату бібліотеку. Предводитель дворянства Лебединського повіту. Голова з’їзду мирових суддів у Лебединському повіті, повітової землевпорядної комісії, училищної ради, комітетів попечительства дитячих притулків, завідувач військово-кінної дільниці, опікун Олександрівського народного училища (с. Михайлівка), член опікунської ради Лебединського ремісничого училища та жіночої гімназії. Володів майже 4,6 тисячами десятин землі, кінним заводом, де вирощували орловських рисаків, які посідали призові місця на змаганнях у С.-Петербурзі, Москві, Києві, Харкові. Надав значні кошти на спорудження двоповерхової школи в Михайлівці, залізобетонного мосту через р. Псел, прокладання бруківки до Лебедина. Організував і утримував хор (50 осіб), разом із яким виступав у Москві, Харкові, Сумах та ін. Скільки всього у ті далекі роки Капністи зробили гарного для Михайлівки, для її розвитку: школа, система водогону, теплиці з екзотичними рослинами, парки, будівлі, церква, місцевий театр, конюшні і псарні та багато чого іншого. А частина власності графів – ділянка незайманого степу, яка зараз має назву «Михайлівська цілина» - входить до складу Українського Степового заповiдника. Вона є своєрідною візитівкою Лебединського району, привабливою для туристів пам’яткою природи.
Щоб вшанувати пам’ять видатної особистості зібрались у краєзнавчому музеї керівники району, працівники галузі культури і освіти, краєзнавці. У фонді музею зараз зберігаються деякі меблі та посуд з Михайлівського маєтку. Не так давно фонд поповнився картиною відомого українського художника – живописця, уродженця м.Лебедина, Олександра Басанця, на якій він зобразив графський маєток. Старший науковий співробітник Світлана Бражніченко коротко ознайомила учасників зустрічі з дворянським родом Капністів. Про великий вклад Капністів у історію краю, розвиток духовності говорили, звертаючись до присутніх, тимчасово виконуючий обов’язки голови Лебединської райдержадміністрації Оксана ЛИХИНА і голова Лебединської районної ради Василь КАЛИТА. Вони також подякували місцевим досліникам, краєзнавцям, які розкривають нам, нащадкам, незвідані сторінки історії нашого краю, та відділу культури і туризму, які організовуючи такі заходи дозволяють примножувати і розвивати культурні та духовні надбання нашої малої батьківщини, передавати їх майбутнім поколінням.
Щоб пройнятись духом 19 століття всі вирушили до Михайлівки. Тут, біля флігеля з колонами, який з усього величезного панського маєтку один залишився до наших часів, продовжився екскурсіонний маршрут. Сам палац не зберігся, на жаль, до наших днів (був зруйнований у 1918 році). У флігелі проживала Варвара Василівна Капніст, мати останнього графа. Щоб краще було уявити ті часи, працівники районного будинку культури влаштували для екскурсіонної групи театралізовану інсценізацію життя дворянського роду. На гостини всіх щиро запрошував сам граф Олексій Васильович Капніст. Його супроводжувала дружина Софія, гувернантка, економка і конюх (ролі виконували Микола Корсун, Катерина Волкова, Ірина Балаба, Любов Лєгун, Валентин Масюк). Всі мали змогу побачити сучасний стан місця, де колись знаходився неймовірний палац з парком та послухати розповіді про його багату історію. Цікаво і змістовно про життя й діяльність Капністів у Михайлівці розповів історик-краєзнавець, михайлівчанин Володимир Медвідь.
Нащадкам про видатних пращурів нині нагадують величезні дуби, що ростуть на пагорбі, поряд із місцем, де були палац Капністів та церква Різдва Пресвятої Богородиці, криниця Капністів, де смачна та, кажуть навіть цілюща, вода та обриси торованих панами доріг навколо села.
Завершилась історична екскурсія на «Михайлівській цілині», де ще багато чого цікавого про неї розповів молодший науковий співробітник заповідника Микола Піддубина. Колись ці землі були власністю Капністів, де випасались елітні панські рисаки. Нині ця ділянка незайманого степу має назву «Михайлівська цілина» і входить до складу Українського Степового заповiдника. Вона є своєрідною візитівкою Лебединського району, привабливою для туристів пам’яткою природи.
Кожен куточок Лебединщини зберігає прадавні козацькі традиції наших нащадків. Тут чимало цікавих об’єктів, які є туристичним потенціалом для охочих.