Міськрайонна газета

ХВОРОБИ ТРАВНОГО ТРАКТУ: ЯК ОТРИМАТИ БЕЗОПЛАТНУ МЕДИЧНУ ДОПОМОГУ, ІНФОРМУЄ НСЗУ

Знайти медичний заклад, що надає безоплатну допомогу за Програмою медичних гарантій, можна на сайті НСЗУ або за номером контакт-центру 16-77

Програма медичних гарантій покриває усі найважливіші види медичної допомоги, незалежно від того з яким захворюванням звернувся пацієнт. Це і консультації, обстеження, діагностика, госпіталізації, операції, реабілітація, тощо. Пацієнту важливо знати, що при будь-якому погіршенні здоров’я, окрім невідкладних випадків, першим до кого потрібно звертатися – це лікар первинки, з яким укладено декларацію. 

Тож, якщо спостерігається дискомфорт чи біль в районі органів травного тракту, зверніться до лікаря з яким уклали декларацію. Лікар огляне, проконсультує та за потреби призначить додаткові обстеження, або випише електронне направлення до гастроентеролога чи іншого спеціаліста.

Щоб потрапити на консультацію до спеціаліста чи пройти обстеження, потрібно обрати заклад, який має договір з Національною службою здоров’я Україні на амбулаторну допомогу. Знайти медичний заклад, що надає амбулаторну допомогу за Програмою медичних гарантій, можна на сайті НСЗУ у розділі е-дані, на дешборді «Укладені договори про медичне обслуговування населення» або за номером контакт-центру 16-77. Щоб дізнатися, чи є у закладі потрібні фахівці і обладнання, слід зателефонувати до лікарні.

Якщо захворювання хронічне, при погіршенні стану, можна звернутися по медичну допомогу без направлення лікаря первинки. Зважаючи на стан здоров’я, чинники ризику та спадковості, лікар з яким укладена декларація чи профільний спеціаліст, можуть виписати направлення на гастроскопію. Це обстеження, яке дає можливість оцінити стан стравоходу, шлунку та дванадцятипалої кишки. Воно дозволяє при необхідності провести маніпуляції та операції. Наприклад, взяти матеріал для гістологічного дослідження, зупинити кровотечу, видалити сторонні тіла тощо.

Гастроскопія є пріоритетною послугою у Програмі медичних гарантій, оскільки дозволяє виявити онкологію органів травлення на ранніх стадіях. Дослідження безоплатне, якщо є направлення лікаря. Пройти гастроскопію можна у закладах, що мають договір з НСЗУ на цю послугу.

Відповідно до рекомендацій ВООЗ, таку діагностику для виявлення онкологічних захворювань рекомендують призначати пацієнтам від 50 років. Проте пацієнтам молодшого віку лікар також може призначити ці дослідження і виписати направлення, якщо підозрює новоутворення.

Якщо лікар виявив захворювання, що потребує стаціонарного лікування, зокрема операції, то пацієнт за направленням лікаря також отримає цю послугу безоплатно в закладах, які мають договір з НСЗУ на стаціонарне лікування. Якщо пацієнт звертається до медзакладу у невідкладному стані, лікарі надають йому допомогу без направлення. І незалежно від того, чи має він декларацію з лікарем первинки.

За матеріалами НСЗУ: https://nszu.gov.ua/novini/hvorobi-travnogo-traktu-yak-otrimati-bezoplatnu-medichnu-dop-444