Міськрайонна газета

ЕЛЕКТРОННА СИСТЕМА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я EHEALTH В УКРАЇНІ БУДЕ ВВОДИТИСЬ ПОЕТАПНО

Різні країни електронізують систему охорони здоров’я по-різному. В Україні система складатиметься з Центрального компонента – він відповідатиме за централізоване зберігання та обробку інформації - та медичних інформаційних систем (МІС), які лікарні та поліклініки можуть обирати на ринку і встановлювати в себе

Що таке EHEALTH? Електронна система охорони здоров’я EHEALTH – це система, яка допомагає пацієнтам отримувати, а лікарям надавати якісні медичні послуги. Також дозволяє контролювати, наскільки ефективно витрачаються виділені на охорону здоров’я державні кошти і запобігати зловживанням.

Система буде поступово впроваджуватися протягом кількох років. Спочатку вона охопить первинну ланку медицини – сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів. Пацієнти укладатимуть декларації із обраними лікарями в системі eHealth. Таким чином, держава оплачує лікарю за кожного пацієнта, а пацієнт отримує гарантовані безкоштовні медичні послуги.

            Електронна система охорони здоров’я EHEALTH буде запроваджуватися поетапно.

Перший етап. На першому етапі Центральний компонент буде надавати можливість зберігати лише персональні дані, а саме реєстр медичних установ, реєстр лікарів, реєстр пацієнтів. Відповідно до цього електронна система EHEALTH на першому етапі почне забезпечувати електронізацію роботи первинної ланки. Перша версія буде надавати можливість реєструвати договори між медичними установами/лікарями і Центром Національної Служби Здоров’я України (ЦНСЗУ), і реєструвати декларації між лікарем первинної ланки і пацієнтом. На основі цих договорів і декларацій НСЗУ буде перераховувати гроші медичним установам і лікарям.

На другому етапі на Центральному компоненті почнуть зберігатись медичні дані – різні аналізи і огляди різних фахівців. Централізоване зберігання такої інформації дозволить лікарю і пацієнту побачити всі дані пацієнта, незалежно від того, в якому закладі/місті/селі вони були зроблені. Так само Центральний компонент забезпечить можливість формування всіх статистичних даних автоматично, що зніме з лікаря роботу по веденню та заповненню численних журналів.

            Для обрання сімейного лікаря, терапевта чи педіатра та укладання з ним декларації для отримання первинної медичної допомоги потрібно мати:

  1. Паспорт або ID – картку, або посвідку про тимчасове проживання, та/або свідоцтво про народження дитини.
  2. Індивідуальний податковий номер (за наявністю).
  3. Мобільний телефон.

5 простих кроків для укладення декларації з лікарем:

  1. Обрати медичний заклад та лікаря.
  2. Звернутися до реєстратури обраного закладу.
  3. Назвати прізвище обраного лікаря та надати документи для введення даних в електронну форму декларації.
  4. Підтвердити вказану інформацію за допомогою смс, що прийде на вказаний номер телефону. Якщо у пацієнта немає телефону, для підтвердження можуть бути використані скан/фото паспорта та індивідуальний податковий номер, які будуть завантажені до системи.
  5. Після перевірки даних у декларації підписати два роздруковані примірники разом з обраним лікарем та забрати свій примірник декларації.

Червоний та зелений списки пацієнтів у електронній системі EHEALTH.

            У системі вже існує перелік закладів первинної медичної допомоги (ПМД) та надана цими закладами інформація про загальну кількість пацієнтів, що зареєстровані на території обслуговування закладу згідно з територіальним зонуванням (дільницями та адресами на цій дільниці). Це – Червоний список пацієнтів.

            Укладена в системі декларація між пацієнтом і лікарем аналізується на предмет місця реєстрації пацієнта (якщо є) згідно з чинними документами пацієнта. Відбувається перевірка – в якому закладі мав би обслуговуватися пацієнт згідно з місцем реєстрації, тобто до якого закладу пацієнт належить згідно з Червоним списком пацієнтів. Ця інформація співвідноситься з тим, у якому закладі ПМД пацієнт по факту підписав декларацію. Якщо пацієнт не має місця реєстрації згідно з чинними документами, цей крок не виконується.

            Інформація про пацієнтів, що уклали декларації про вибір лікаря, називається Зелений список пацієнтів.

            На етапі формування звіту існує можливість отримати наступну інформацію по кожному зареєстрованому закладу ПМД:

-         Кількість пацієнтів, яких мав би обслуговувати заклад згідно з початковими даними Червоного списку;

-         Кількість пацієнтів, що було вилучено з Червоного списку внаслідок підписання декларацій пацієнтами, і скоригована поточна кількість пацієнтів в Червоному списку;

-         Кількість пацієнтів, які уклали декларацію про вибір лікаря – кількість пацієнтів закладу у Зеленому списку.