Міськрайонна газета

ДИТЯЧІ МАЙДАНЧИКИ – РОЗВАГА ДЛЯ ДІТЕЙ ЧИ ПРОБЛЕМА ДЛЯ ДОРОСЛИХ?

Лебединським районним судом задоволено позов Роменської місцевої прокуратури та і зобов’язано сільську раду Лебединського району вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації обладнання (елементів) дитячих майданчиків, вирішити питання про проведення інвентаризації та паспортизації вказаних об’єктів благоустрою.

Інформуємо, що статтею 18 ч. 2 п. 5 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» закріплено обов’язок підприємств, установ та організацій проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюється у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Згідно статті 21 вказаного Закону, елементами (частинами) об’єктів благоустрою є: 1) покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і  стандартів; 2) зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях,  бульварах, в садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях; 3) будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів;  4) засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами; 5) технічні засоби регулювання дорожнього руху; 6) будівлі та споруди системи інженерного захисту території; 7) комплекси та об'єкти монументального мистецтва, декоративні фонтани і басейни, штучні паркові водоспади; 8) обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.

Порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації визначений Інструкцією з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населених пунктів, затверджену Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №550 від 29.10.2012.

Пунктом 1.2 Інструкції зазначено, що Інструкція визначає порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам'яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об’єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об’єкти).

Згідно п. 1.3 Інструкції, паспортизація об’єктів благоустрою - складання технічних паспортів об’єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; технічна інвентаризація об’єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об’єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об’єкті благоустрою.

Пунктом 1.4 Інструкції визначено, що технічна інвентаризація та паспортизація об’єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно. Технічна інвентаризація об’єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Роменською місцевою прокуратурою встановлено, що на території Лебединського району знаходиться обладнання дитячих майданчиків, однак плани паспортизації та інвентаризації закріплених об’єктів благоустрою, відсутні.

Технічна інвентаризація та паспортизація обладнання (елементів) дитячих майданчиків не проводилася.

Отже, у результаті бездіяльності органів державної влади та місцевого самоврядщування підприємства, установи та організації, фізичні особи-підприємці у сфері благоустрою, за відсутності затверджених планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою (їх частин), позбавлені можливості проводити вказані заходи.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 6 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що держава гарантує дитині право на охорону здоров'я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров'я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.

Бездіяльність органів держаної влади та місцевого самоврядування  з питання затвердження планів інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: обладнання (елементів) дитячих майданчиків ставить під загрозу закріплені ст.ст. 3, 27 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров’я, грубо порушує вимоги Закону України «Про благоустрій населених пунктів».