Міськрайонна газета

ДІЇ ГРОМАДЯН ПРИ ВИНИКНЕННІ ПІДОЗРИ ЗАСТОСУВАННЯ ВИБУХОВИХ ПРИСТРОЇВ

 

Злочини, які скоюються із застосуванням вибухових пристроїв, несуть у собі значну громадську небезпеку.

       На жаль, більшість громадян поверхово сприймають проблему особисто безпеки, згадуючи про неї лише у випадках скоєння злочину відносно них, родичів чи знайомих.

       Разом з тим, за висновками фахівців у більшості випадків трагедію можна було б попередити за умови дотримання у повсякденному житті простих правил обережності.

Захист житла, офісу, майна

       При наближенні до місць звичайного проведення часу (квартира, дача, офіс, кафе та ін.) необхідно звертати увагу на будь-які зміни обстановки, та на наявність:

       свіжих слідів риття грунту, штукатурення стін, пошкодження газонів;

       розкиданих предметів побутового вжитку (пакетів, коробок, сумок, валіз тощо);

       металевих, скляних банок з під напоїв, продуктів, фарби;

       предметів з характерним звуком роботи годинникового механізму, індикаторними лампами, вимикачем, дротами;

       під час руху не допускати з боку сторонніх осіб непередбаченого вручення будь-яких предметів (квітів, кореспонденції тощо).

При вході до приміщення

       провести огляд майданчиків і східців з метою можливої наявності вибухових пристроїв;

       звернути увагу на зміну зовнішнього вигляду вхідних дверей, дверної коробки та замків;

       візуально перевірити стан предметів та їх присутність на місцях;

       двері відкривати повільно, перевіряючи можливість додаткового навантаження, при підозрі на його наявність відійти від них на безпечну відстань;

       при встановленні охоронної сигналізації в квартирі постійно перевіряти надійність її роботи і наявної там апаратури аудіо (відео) запису для фіксації можливих спроб закладення вибухових пристроїв.

Виходячи з приміщення, необхідно

       впевнитись у тому, що на сходинкових майданчиках відсутні сторонні предмети, спроможні створювати загрозу життю та здоров’ю;

       при спрацюванні дверного дзвоника і відсутності особи, що дзвонила, зателефонувати сусідам або знайомим з проханням перевірки ними зовнішнім оглядом вхідних дверей, сходинкових майданчиків на наявність там сторонніх предметів;

       відчиняючи двері на себе, знаходитись за ними і страхувати відхилення ланцюжком. При відчутті збільшення зусилля та наявності будь-яких звуків, терміново закрити двері та відійти від них.

При огляді автомобіля

       Звернути увагу на наявність:

       ознак силового входу електродроту в салон, навколо дверей, вікон, багажника, люків, капоту, кришки бензобаку автомобіля;

       відбитки пальців чи інших слідів на багажнику, капоті чи ковпаках коліс;

       клейкої стрічки, шматків дроту, шпагату і т.п. на поверхні автомобіля;

       відбитки слідів взуття, заглиблень в грунті, залишених підйомним механізмом;

       грудок землі на поверхні, можливо викинутих з-під автомобіля;

       дротів і предметів у вихлопній трубі, горловині бензобаку, під бампером, крилами, карданом, двигуном, бензобаком, колесами, в салоні автомобіля на сидіннях, під килимками;

       підозрілих шматків дроту чи зажимів розміщених навколо акумулятора, електричних вимикачів на обладнанні, кондиціонері, очищувачі вітрового скла, на інших агрегатах; пакетів та конвертів, що можуть містити підривні чи запальні речовини.

       Під час посадки (висадки) в автомобіль звернути увагу на зміну обстановки біля транспортного засобі і, в першу чергу, на каналізаційні люки, відливні труби, урни, а також на предмети, що виникають підозру на наявність вибухових речовин (пакунки, сумки, залишені в автомобілі предмети тощо).

       При підозрі щодо проникнення в салон автомобіля та виявлення там невідомих предметів та пристроїв, не сідати в автомобіль та самостійно не намагатись запускати двигун. Підозрілі предмети з місця не рухати, відійти на безпечну відстань та сповістити про це міліцію.

Під час слідування транспортними засобами

       Для забезпечення особистої безпеки необхідно уважно оглянути салон, купе, інші місця тимчасового перебування з метою виявлення можливих вибухових пристроїв, а також предметів, що викликають підозру на наявність вибухових речовин (залишені пакунки, сумки, валізи тощо).

При отриманні поштових надходжень чи особистого отримання пакетів, бандеролей

Необхідно звернути увагу на:

       помітки ”Відкрити тільки особисто“, ”Особисто в руки“ тощо;

       надмірну поштову оплату;

       ретельну упаковку кореспонденції;

       пакунок, що перев’язаний значною кількістю клейкої стрічки, шпагату тощо;

       нерівномірно або несиметрично розміщені вкладення;

       еластичність упаковки, схожу на гуму, або навпаки незвичне громіздкість та міцність;

       надмірну вагу листа та іншої кореспонденції;

       незвичний запах або такий, що нагадує гуталін;

       наполегливі спроби посильного вручити передачу, кореспонденцію, посилку, букет квітів та інше особисто в руки.

При виявленні вибухового пристрою необхідно

       не порушувати обстановки біля місця знаходження підозрілого предмету, здійснити невідкладні заходи щодо організації особистою безпеки та оточуючих;

       терміново повідомити по телефону «102» про виявлений вибуховий пристрій чи підозрілий предмет (назвати своє прізвище, домашню адресу, телефон, точне місце знаходження вибухового пристрою) та місце, де Ви чекатимете на прибуття працівників міліції;

       виключити можливість користування мобільним телефоном поблизу місця знаходження вибухового пристрою, тому що не виключена можливість керування його спрацюванням на відстані.

       Необхідно нагадати, що своєчасне повідомлення органів внутрішніх справ про всі факти правопорушення або злочинного задуму, а також підозрілі дії невідомих осіб відносно Вас, підвищують ефективність роботи органів правопорядку і особисту безпеку.